Admin 1 چهارشنبه 8 آبان 1392 02:40 ب.ظ نظرات ()
hol3 امتیازات هولوگرام

رئیس انجمن فروشندگان گوشی تلفن همراه با اعلام اینکه حذف یکباره شبنم ممکن نسیت چون همه به آن عادت کردند، گفت: راهکارهای سهل‌الوصول‌تری چون کاهش تعرفه مؤثرتر از راهکارهایی چون شبنم است زیرا با تعرفه ۱۶ درصدی نمی‌توان قاچاق را حذف کرد. 
 
 افشار فروتن لاریجانی درباره توقف اجرای طرح شبنم و رونق استفاده از برچسب‌های آن در حال حاضر در بازار موبایل اظهار کرد: توقف در اجرای یک طرح به منزله این نیست که اجرای آن جرم تلقی شود زیرا استفاده از برچسب‌های این طرح بسته به نقطه نظر خود فروشندگان دارد. 
 
وی در پاسخ به این سوال که جالب است کسانی از این برچسب‌ها استفاده می‌کنند که از منتقدان جدی شبنم بودند اما اکنون حاضر به دست برداشتن از اجرا نیستند، چه پاسخی برای این مدل دارید؟، گفت: در این باره باید گفت که شرایط بازار به گونه‌ای شده که مردم تقریبا با شبنم آشنا شده‌اند و حال اگر فروشندگان بخواهند به یکباره اقدام به حذف این برچسب‌ها کنند، عادات مردم مانع از کسب و کار آن‌ها می‌شود؛ از سویی برخی کالاها در گذشته وارد شده و مشول استفاده از این برچسب‌ها بوده‌اند که به دلیل فروش نرفتن‌شان همچنان دارای این کد هستند. 
 
رئیس انجمن فروشندگان گوشی تلفن همراه ضمن مشخص نبودن گزارش‌های شبنم و میزان موفقیت این طرح، در پاسخ به این سوال که انجمن شما تا پیش از اجرای شبنم راهکارهایی برای مبارزه با قاچاق داشت که بلافاصله بعد از اجرای این طرح، بسیاری از فعالان صنفی به مخالفت با آن برخاستند؟، گفت: قبل از ارائه شبنم، ما در قالب انجمن صنفی تلفن همراه کشور، طرح هولوگرام‌های امنیتی را مطرح کرده بودیم. 
 
وی درباره اینکه این طرح چه زمانی کلید خورد، نیز ابراز کرد: این موضوع دقیقا زمانی کلید خورد که تعرفه تلفن همراه 4 درصد و هدف ما از اجرای این طرحف حمایت از خدمات پس از فروش در کشور بود و در واقع با این هولوگرام‌ها که در اختیار نمایندگی‌های پس از فروش قرار می‌گرفت، به راحتی می‌شد کالاهای اصل را از مابقی تشخیص داد اما متأسفانه این موضوع با تغییرات تعرفه‌ای از 4 به 60 درصد، دستخوش تغییرات شد.

او افزود: از این پس با توجه به لغو این طرح، دیگر نیازی نیست که واحدهای صنفی برای دریافت این کدها مراجعه کنند و در واقع با توجه به صحبت‌های وزیر صنعت، باید از این پس منتظر کاهش این برچسب‌ها از روی محصولات باشیم. 
 
این کارشناس بازار تلفن همراه درباره نظارت بر اجرای شبنم نیز عنوان کرد: تا پیش از لغو این طرح با توجه به اینکه شبنم رسالت نظارت بر کالاهای قانونی را داشت، عدم اجرای آن تخلف محسوب می‌شد و ناظران می‌توانستند با مشاهده تخلفف خاطیان را جریمه کنند اما این اواخر نظارت چندانی در این بازار وجود نداشت. 
 
 
فروتن ادامه داد: بعد از گذشت مدت زمانی و تقریبا حدود دو سال گذشته، طرح شبنم با الهام از هولوگرام‌های امنیتی برای کلیه کالاهای وارداتی مطرح شد که در حال حاضر اجرای آن را موفق نمی‌دانم زیرا ابزارهای سهل‌الوصول‌تری نیز برای نظارت و سامان‌دهی بازار وجود دارد که کمترین موانع را برای واحدهای صنفی به وجود می‌آورد. 
 
وی درباره این شرایط سهل‌الوصول گفت: پایین آوردن تعرفه‌های وارداتی تا سطح نیاز تولید کنندگان و جامعه یکی از راهکارهای مؤثر در این زمینه است که علاوه بر حذف برخوردهای فیزیکی، واردات قاچاق را نیز کمرنگ‌تر می‌کند. 
 
او با بیان اینکه تعرفه این بخش در حال حاضر 10 درصد است، تصریح کرد: تعرفه اسمی 10 درصد است اما وقتی تمامی هزینه‌ها از جمله گمرک عوارض و مالیات را در کنار هم قرار می‌دهیم متوجه می‌شویم که تعرفه تا 15-16 درصد افزایش می‌یابد که این رقم هم در حدی نیست که واردکنندگان قانونی را از دیگران تمییز دهد و سیکل واردات نیز طولانی‌تر می‌شود در صورتیکه با راهکارهای منطقی و ساده‌تری می‌توان این شرایط پیچیده را حذف کرد.